ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО (1918-1970)

Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною
пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний
В. О. Сухомлинський

Це була виняткова людина, яка прожила прекрасне життя, все
до останньої миті наповнене роботою та творчістю, людина,
яка понад усе в своєму житті ставила любов до дітей
О. Сухомлинська

28 вересня 2018 року виповнюється 100 років від дня народження видатного українського педагога, письменника, публіциста Василя Олександровича Сухомлинського (1918-1970).
Народився він у селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області у багатодітній селянській родині. Батько його, Олександр Омелянович, працював по найму як тесляр і столяр у поміщицьких економіях та заможних селянських господарствах. Брав участь у керівництві кооперацією та місцевим колгоспом, писав статті до районної газети, завідував колгоспною хатою-лабораторією, працював учителем трудового навчання у семирічній школі. Мати майбутнього славетного педагога працювала в колгоспі. Разом з чоловіком вона виховала, крім Василя, ще трьох дітей – Івана, Сергія та Меланію. Усі вони отримали освіту і стали вчителями.
Василь Сухомлинський навчався спочатку у Василівській семирічці, де був одним із кращих учнів, добре малював. Щоб зібрати гроші на зошити та фарби, всі діти родини Сухомлинських займалися заготівлею лікарських рослин.
Після закінчення школи Василь вступив до Кременчуцького медичного технікуму, плануючи стати лікарем. Однак перші ж відвідини занять з анатомії відкоригували ці плани.
Влітку 1934 р. він вступив на підготовчі курси при Кременчуцькому педінституті і того ж року став студентом факультету мови та літератури цього вузу. Проте вже в 1935 р. був змушений перервати навчання в інституті через хворобу.
Сімнадцятирічним юнаком розпочав Василь свою педагогічну роботу у стінах рідної школи. У 1935-1938 рр. він викладав українську мову і літературу у Василівській та Зибківській семирічних школах Онуфріївського району.
У 1936 р. Сухомлинський продовжив навчання на заочному відділі Полтавського педагогічного інституту, де спершу здобув кваліфікацію учителя української мови і літератури неповної середньої школи, а згодом – і викладача цих же предметів, одержавши відповідний диплом (1938).
З 1938 р. і до початку Німецько-радянської війни Василь Олександрович працював в Онуфріївській середній школі учителем української та російської мови і літератури, а через деякий час став завідуючим навчальною частиною школи.
Війна внесла свої корективи у розмірений ритм життя: у липні 1941 р. Василя Олександровича було призвано до війська. Він закінчив військово-політичні курси у Москві та одержав військове звання молодшого політрука, а з вересня 1941 р. В. Сухомлинський – політрук роти у діючій армії. 9 лютого 1942 р. в бою за село Клепініно під Ржевом він дістав важке поранення і понад чотири місяці лікувався в госпіталі Удмурдії. Після одужання його комісували за станом здоров'я, оскільки частинки снаряду назавжди залишилися біля серця, а ліва рука втратила рухливість і чутливість.
З червня 1942 р. до березня 1944 р. В. Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури в селищі Ува в Удмурдії. Там же він одружився.
Навесні 1944 р. Василь Олександрович разом із дружиною Ганною Іванівною повернулися до України, у щойно визволений Онуфріївський район Кіровоградської області. Упродовж чотирьох років він працював завідувачем районного відділу народної освіти і одночасно викладав у школі.
Саме в цей період Василь Олександрович дебютує у пресі – онуфріївській районній та обласній газетах – із статтями на педагогічні теми. Найперша його публікація – «Перед новим навчальним роком» – з'явилася 25 серпня 1945 р. в районній «Ударній праці».
Тяжкі повоєнні роки, велике фізичне та моральне навантаження, негативно вплинули на слабке здоров'я Василя Олександровича. Увесь 1947 р. він важко хворів і після одужання був змушений залишити роботу у відділі народної освіти.
Влітку 1948 р. В. О. Сухомлинського призначають директором Павлиської середньої школи. У цій школі викладала і його дружина, Ганна Іванівна. Цим навчальним закладом він керував до останнього дня життя. Двадцять три роки у Павлиші стали найпліднішим періодом його педагогічної, наукової та літературно-публіцистичної діяльності. Василь Олександрович доклав чимало зусиль, аби піднести пересічну сільську школу на рівень найкращих загальноосвітніх навчальних закладів країни, щоб перетворити її на справжню лабораторію передової педагогічної думки і якнайповніше узагальнити набутий досвід. І він досяг поставленої мети, насамперед завдяки власній винятковій працьовитості, постійному творчому горінню, твердій, безкомпромісній вимогливості як до себе, так і до всього педагогічного колективу.
Починаючи з 1949 р., Василь Олександрович виступає не тільки у місцевій пресі, а й у республіканських та всесоюзних, а згодом і зарубіжних виданнях.
У 1955 р. В. Сухомлинський успішно захистив кандидатську дисертацію у Київському державному університеті на тему «Директор школи – керівник навчально-виховної роботи», а через рік з'являється його перша велика монографія «Виховання колективізму у школярів».
Наприкінці 1950-х рр. виходять друком такі ґрунтовні праці В. Сухомлинського, як «Педагогічний колектив середньої школи» та «Виховання радянського патріотизму у школярів».
На найвищий щабель своєї педагогічної творчості Василь Олександрович піднявся в 1960-ті рр. Саме тоді з особливою виразністю і силою виявився його яскравий і самобутній талант педагога-дослідника й педагога-публіциста, саме в ті роки написав він найкращі книги, статті, художні твори для дітей та юнацтва.
До найголовніших, найґрунтовніших творів В. Сухомлинського, опублікованих з 1960 р., належать: «Як ми виховали мужнє покоління», «Духовний світ школяра», «Праця і моральне виховання», «Моральний ідеал молодого покоління», «Сто порад учителеві», «Листи до сина», «Батьківська педагогіка», «Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості» і особливо – «Павлиська середня школа» та «Серце віддаю дітям» (1969). Остання праця витримала вже 55 видань та була удостоєна багатьох нагород, у тому числі першої премії Педагогічного товариства УРСР (1973) і Державної премії УРСР (1974). Книгу було перекладено та видано багатьма мовами світу.
Уже після смерті талановитого педагога з'явилися окремими виданнями праці «Народження громадянина», «Методика виховання колективу», «Розмова з молодим директором школи», «Як виховати справжню людину».
У 1957 р. В. Сухомлинський став членом-кореспондентом Академії педагогічних наук УРСР, а у 1958 р. – заслуженим учителем України. У 1968 р. йому присвоїли звання Героя Соціалістичної Праці. Того ж року він був обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР.
Маючи слабке здоров'я, Василь Олександрович працював щодня не шкодуючи сил. Наприкінці серпня 1970 р. він потрапив до лікарні, але 1 вересня повернувся до рідної школи та провів свято першого дзвоника, а вже 2 вересня його серце перестало битися. Поховали В. О. Сухомлинського у селі Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області.
Василь Олександрович Сухоминський написав 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок для дітей. Його книги виходили і виходять масовими тиражами в багатьох країнах світу. Він став визнаним класиком педагогіки 20 ст. Все найцінніше, створене ним, назавжди увійшло до скарбниці вітчизняної педагогіки та національної духовної культури.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації книги.
У списку представлені книги, літературно-критичні статті, сценарії заходів, розробки уроків, електронні ресурси, що висвітлюють життя та творчість видатного педагога і письменника. Список містить вступну статтю, яка знайомить з життєвим та творчим шляхом видатного українця. Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Сухомлинський, Василь Олександрович. Бути людиною : [оповідання, казки] / В. О. Сухомлинський ; [худож.: Л. В. Белякова, К. В. Самойлов]. – Х. : Белкар-книга, 2014. – 64 с. : ілюстр. – (Веселка).
ЦДБ(мл), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Сухомлинський, Василь Олександрович. Вогнегривий коник : казки : притчі : оповідання / В. О. Сухомлинський ; [упоряд. і передм. О. В. Сухомлинської ; худож. оформ. М. М. Олійника]. – К. : Знання, 2017. – 255 с. : іл. – (Скарби).
б/ф 02, 04, 08, 15, 16, 24

Сухомлинський, Василь Олександрович. Вогнегривий коник : казки, притчі, оповідання / В. О. Сухомлинський ; упоряд. і передм. О. Сухомлинської. – К. : Вікар, 2007. – 200 с. : ілюстр. – (Скарби української літератури).
ЦДБ(мл), б/ф 10, 28, 30

Сухомлинский, Василий Александрович. Все добрые люди – одна семья : [сборник] / В. А. Сухомлинский ; [ред. Р. Деревянченко ; ил. О. Макиева]. – Харьков : Школа, 2014. – 160 с. : ілюстр. – (Детский бестселлер).
ЦДБ(мл), б/ф 04, 08, 09, 13, 14, 16, 25, 26, 28

Сухомлинський, Василь Олександрович. Всі добрі люди – одна сім'я : [збірка творів] / В. О. Сухомлинський ; [ред. Р. Дерев'янченко ; іл. О. Макієва]. – Харків : Школа, 2015. – 160 с. : ілюстр. – (Дитячий бестселер).
ЦДБ(мл), б/ф 02, 03, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Сухомлинський, Василь Олександрович. Квітка сонця : притчі, казки, оповідання / В. О. Сухомлинський ; [ред. Р. Дерев'янченко ; худож. Є. Житник]. – Харків : Школа, 2015. – 240 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 30

Сухомлинский, Василий Александрович. Цветок солнца : притчи, сказки, рассказы / В. А. Сухомлинский ; [ред. Т. Вакуленко ; худож. Е. Житник]. – Харьков : Школа, 2014. – 240 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 04, 08, 09, 13, 15, 16, 19, 26, 28

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Барановська, В. О. В. О. Сухомлинський про інформаційне забезпечення освіти / В. О. Барановська, В. Ф. Паламарчук // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 20. – С. 2-4.

Батова, Г. Д. Від усмішки іде до всіх тепло : сценарій бібліотечного заходу / Г. Д. Батова // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 5. – С. 124.

Васильків, Ореста. Гуманістична педагогіка Василя Сухомлинського / О. Васильків // Рідна школа. – 2011. – № 2. – С. 18-19.

Він віддав серце дітям : методичні поради до річниці від дня народження В. О. Сухомлинського : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей ; уклад. І. Слободянюк // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 8. – С. 23-32.

Волкова, Г. Г. Подаруй добро іншим : [сценарій заняття] / Г. Г. Волкова // Розкажіть онуку. – 2014. – № 4 (квітень). – С. 107-108.

Гайченко, О. В. Педагогічна культура вчителя як основа його професійної компетентності / О. В. Гайченко // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 12. – С. 5-7. – Бібліогр.: с. 7.

Губанова, Тетяна Олександрівна. Природа - школа дивування і мислення : [вивчення та впровадження творчої спадщини В. О. Сухомлинського в початковій школі] // Розкажіть онуку. – 2010. – № 6 (червень). – С. 8-16.

Добро починається з тебе : [добірка матеріалів з досвіду роботи педагогів] / упоряд. О. В. Ночвінова // Розкажіть онуку. – 2014. – № 4 (квітень). – С. 9-27.

Казку слухають малята : [добірка матеріалів] / за матеріалами творчих доробок Н. В. Ващук [та ін.] ; упоряд. О. В. Ночвінова // Розкажіть онуку. – 2016. – № 7 (липень). – С. 41-52.

Карпенко, Л. І. Яка то святість - батьківська любов! : до 95-річчя від дня народження В. Сухомлинського : [сценарій] / Л. І. Карпенко // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 17-18. – С. 41-43.

Коваль, Ніна. Вічні людські цінності у творах Василя Сухомлинського : літературно-музична композиція за збіркою "Вічна тополя" / Н. Коваль // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 9. – С. 13-15.

Кравець, Ніна. Книга в духовному становленні учнів з інтелектуальною недостатністю / Н. Кравець // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 19. – С. 21-26.

Мазуркевич, О. Р. Рідне слово у творчій спадщині видатного педагога / О. Р. Мазуркевич // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 19. – С. 28-29.

Макаренко, О. Твори Василя Сухомлинського в колі дитячого читання / О. Макаренко // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 19. – С. 17-20.

Монке, О. С. Літературна спадщина Василя Сухомлинського дітям / О. С. Монке // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 19. – С. 12-16.

Нікітчина, С. О. Здоров'язберігаючі погляди В. О. Сухомлинського на навчально-виховний процес - інтелектуальний резерв якості педагогічної діяльності : вдосконалення педагогічної майстерності / С. О. Нікітчина // Безпека життєдіяльності. – 2011. – № 3. – С. 27-30. – Бібліогр.: с. 30.

Новаківська, Л. В. Олена Пчілка і В. О. Сухомлинський про роль книги в духовному житті дитини / Л. В. Новаківська // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 19. – С. 3-5.

Пархета, Л. П. Система роботи з книгою в педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського / Л. П. Пархета // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 19. – С. 6-11.

Педагогіка від серця : до 100-річчя від дня народження В. О. Сухомлинського (1918-1970) // Календар знаменних і пам'ятних дат. – Київ, 2018. – № 3, 2018. – С. 91-102. – Бібліогр.: с. 98-102.

Решетняк, Н. В. Казки Школи під Голубим Небом : бібліотека - педагогам : усний журнал : [за казками Василя Сухомлинського] // Шкільна бібліотека. – 2010. – № 8. – С. 74-80.

Романенко, Надія. Творчі ідеї О. А. Захаренка та В. О. Сухомлинського на уроках української мови : добірка текстів із завданнями у формі тестів і контрольних диктантів : [для 8-11 класів] / Н. Романенко // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 38-39. – С. 32-39. – Бібліогр.: с. 39.

Серце віддаю дітям : [знайомство з життям та творчістю В. О. Сухомлинського : добірка матеріалів] / підгот. С. Шевчук // Розкажіть онуку. – 2013. – № 15-16 (серпень). – С. 63-68.

Стежками любові й добра : батьківський куточок : [добірка оповідань Сухомлинського для виховання моральних цінностей] / Л. В. Кравченко [и др.] // Розкажіть онуку. – 2018. – № 2 (лютий). – С. 31-36.

Стецюк, Людмила. Біологічні питання у творах Василя Сухомлинського / Л. Стецюк // Біологія (Шкільний світ). – 2011. – № 2. – С. 9-14.

У світі книги : (вивчення творчості українських письменників на уроках позакласного читання) : початкова школа XXI сторіччя / упоряд. О. Ночвінова // Розкажіть онуку. – 2011. – № 11-12 (травень). – С. 3-20.

Хемчян, І. І. Використання педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського в діяльності освітянських бібліотек / І. І. Хемчян // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 23. – С. 4-6.

Шабанова, Людмила. Формування життєтворчих компетентностей молодших школярів засобами казкотерапії / Л. Шабанова // Шкільна бібліотека плюс. – 2011. – № 1. – С. 7-9. – Бібліогр.: с. 8-9.

Шастків, В. С. Подорож у світ добрих вчинків : [сценарій свята] / В. С. Шастків // Розкажіть онуку. – 2014. – № 10 (жовтень). – С. 49-50.

Школьнік, Серафима. Казки Василя Сухомлинського в музичному навчанні молодших школярів / С. Школьнік // Мистецтво та освіта. – 2013. – № 4. – С. 6-8, 29-32.

Шпольська, Т. Л. Лабіринти людської душі : година спілкування за творами В. Сухомлинського // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 9. – С. 89-90.

Шукшина, Л. М. Восени пахне яблуками / Л. М. Шукшина // Розкажіть онуку. – 2015. – № 10 (жовтень). – С. 47.

Шуманська, Тетяна. "Виховуй у собі людину..." : виховання толерантності на прикладі творчої спадщини Василя Сухомлинського : система завдань для уроків української мови у старших класах / Т. Шуманська // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2010. – № 9. – С. 65-69.

Яковець, Н. Використання спадщини В. О. Сухомлинського на уроках з основ здоров'я : [поради з досвіду роботи : тренінг для учнів 5 класу] // Безпека життєдіяльності. – 2011. – № 7. – С. 17-20.

ІНТЕРНЕР-РЕСУРСИ:

Біографія В. О. Сухомлинського [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/suhomlynskyj-vasyl-biografiya/. – Назва з екрана.

Василь Сухомлинський [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrlit.net/biography/suhomlinsky.html. – Назва з екрана.

Василь Сухомлинський Десять Не можна [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://abetka.ukrlife.org/sukh10.htm. – Назва з екрана.

Василь Сухомлинський Казки [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://megaznaika.com.ua/kazka/author/syhomlunskuj/. – Назва з екрана.

Василь Сухомлинський Твори [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrlit.net/author/suhomlinsky.html. – Назва з екрана.

Василь Сухомлинський Цікаві факти [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://dovidka.biz.ua/vasil-suhomlinskiy-tsikavi-fakti/. – Назва з екрана.

В. О. Сухомлинський – видатний український педагог-новатор [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://pidruchniki.com/13281022/pedagogika/suhomlinskiy_vidatniy_ukrayinskiy_pedagog_novator. – Назва з екрана.

Добірка оповідань Василя Сухомлинського [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://mala.storinka.org/%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8C-%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8F-%D1%81%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BC%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE.html. – Назва з екрана.

Казки Василя Сухомлинського [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://derevo-kazok.org/kazki-vasilja-suhomlinskogo/. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish
ШАНОВНІ ВІДВІДУВАЧІ ! БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ПРАЦЮЮТЬ В ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ. ПІДГОТУЄМО МАТЕРІАЛИ ЗА ВАШИМИ ЗАМОВЛЕННЯМИ. ЧЕКАЄМО НА ВАШІ ЗАПИТИ

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"