ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 455-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ВІЛЬЯМА ШЕКСПІРА

23 квітня 2019 року виповнюється 455 років від дня народження Вільяма Шекспіра – видатного англійського поета і драматурга XVI століття.
Народився Вільям Шекспір 23 квітня 1564 р. в Стретфорд-на-Ейвоні, в родині дрібного торгівця. Мати Шекспіра – Мері Арден – походила зі старовинної саксонської родини. Батько – Джон Шекспір – був шанованою людиною, його обирали до міської ради.
Навчався Шекспір у місцевій граматичній школі, де вивчали рідну мову, а також грецьку і латинську. Завершити навчання йому не вдалося: через фінансові проблеми батька він змушений був залишити школу. Якийсь час Вільям, як старший син, допомагав батькові.
У вісімнадцять років Шекспір одружився з Енн Хетауей, яка була на вісім років за нього старшою. Згодом у них народилося троє дітей – доньки Сюзанна і Джудіт та син Хемнет. Син Шекспіра помер в одинадцятирічному віці. Обидві дочки вийшли заміж, мали дітей, але рід Шекспіра перервався ще в XVII ст.
Через три роки після одруження Шекспір залишив сім'ю на піклування родичів, а сам він поїхав у Лондон. Ймовірно, він приєднався до однієї з акторських труп, що гастролювали в його рідному місті. Якийсь час він був актором мандрівної трупи, а з 1590 р. працював у різних театрах Лондона. На той час у Лондоні вже було дев'ять театрів, що конкурували між собою. З 1594 р. Вільям Шекспір вступив у найкращу лондонську трупу Джеймса Бербеджа.
Театральна діяльність досить швидко принесла Шекспіру багатство. В 1596 р. він виклопотав для батька і для себе дворянський титул. З'явився у них і свій герб, на якому було зображено вершника з піднятим списом у руці. Символіка герба пояснюється прізвищем письменника – Shakespeare – «той, хто потрясає списом».
В 1597 р. Вільям придбав великий будинок з садом у Стратфорді. Сюди він перевіз дружину та дітей. У цьому ж році ім'я Шекспіра в перший раз з'явилося на виданні п'єси.
З 1599 р., з моменту побудови Бербеджем театру «Глобус», і до 1612 р. його життя було пов'язане з цим театром: Шекспір був співвласником, актором і драматургом цього театру. Фасад театру прикрашало зображення Геркулеса, який тримав на плечах земну кулю, оперезану стрічкою з написом: «Весь світ – театр».
На сцені «Глобуса» твори Шекспіра йшли 15 років, доки в 1613 р. театр не згорів. У 1612 р. Шекспір написав свою останню п'єсу «Буря», і незабаром назавжди покинув театр і Лондон. Останні чотири роки життя він провів у Стратфорді, де весь цей час залишалася його сім'я.
Помер Вільям Шекспір в день свого народження 23 квітня 1616 р. Поховали його в стратфордській церкві. Смерть Шекспіра мало хто помітив, а це на той час було рідкістю.
Драматургічна і поетична спадщина Шекспіра налічує 37 драм, дві поеми – «Венера і Адоніс» (1593), «Знеславлена Лукреція» (1594) та 154 сонетів, які відносяться до найяскравіших творінь світової лірики. Його твори перекладені багатьма мовами світу.
Уже кілька століть точаться суперечки про те, чи був В. Шекспір справжнім автором творів, які публікувалися під його ім'ям. Дехто вважає, що Шекспіра взагалі не було. На сьогодні налічується 58 претендентів на авторство, серед яких фігурують такі імена, як філософ Френсіс Бекон, лорди Саутгемптон, Ретленд, граф Дербі і навіть королева Єлизавета.
Найбільш вірогідним кандидатом на роль Шекспіра вважається Едуард де Вер (граф Оксфорд). Це підтверджують численні обставин його життя, які збігаються з роботами Шекспіра. Відомо, що Оксфорд більше року подорожував по Європі – він побував в містах, з якими Шекспір-автор, був знайомий не з чуток – це Мілан, Верона, Флоренція, Мантуя і Сієна. Цікавий факт – дивовижна схожість між життям графа Оксфорда і сюжетом «Гамлета».
Достовірних відомостей про життя Шекспіра збереглося дуже мало. Перша, зовсім коротка, біографія великого драматурга була надрукована майже через 100 років після його смерті. І загадка авторства творів Шекспіра схоже так і залишиться нерозкритою.

Цікаві факти

• Точна дата народження Вільяма Шекспіра невідома. Є лише церковний запис про хрещення малюка, яке відбулося 26 квітня 1564 року. Дослідники       припускають, що обряд був здійснений на третій день після народження. Таким чином, дата народження і смерті драматурга припадають на одне і те ж число - 23 квітня
• Справжнє прізвище Вільяма, яке значиться в книзі церковних записів про народження і яке збереглося на п'яти ділових паперах у вигляді підписів, Шакспер, що принципово відрізняється від Шекспір. З'явилось воно вже в лондонський період життя Вільяма, коли він за допомогою знатних покровителів отримав сімейний герб
• Вільям Шекспір мав феноменальну пам'ять: він чудово знав не тільки англійську історію, але й найважливіші процеси в європейських країнах, був обізнаний в античній філософії, юриспруденції, розбирався в навігації, тонкощах міжнародної дипломатії, медицині, володів кількома іноземними мовами, серед яких латинь, грецька, французька, італійська та іспанська. Крім того, драматург добре розбирався в політиці, музиці та ботаніці (дослідники нарахували 63 назви рослин в його творах)
• Події в п'єсах В. Шекспіра розгортаються в різних європейських країнах, але сам драматург ніколи не покидав меж Англії
• Не збереглось ніяких рукописів, листів, щоденників, жодного рядка, написаного рукою Шекспіра. Єдиний автограф письменника, що дійшов до наших днів - це його заповіт. У ньому він перераховує все своє майно до найменших дрібниць, але жодного разу не згадує про свої літературні твори
• За все життя Шекспір змінив близько 10 професій. Він був сторожем, актором, співвласником театру і постановником вистав. Паралельно з акторською діяльністю Вільям вів лихварські справи, а в кінці життя був пивоваром і домовласником
• Поетичний стиль Шекспіра мав великий вплив на формування сучасної англійської мови, та літературну мову англійців новими фразами. Шекспір залишив в спадок співвітчизникам більше 1700 нових слів. Словник Шекспіра налічує понад 20 тисяч слів, в той час як у Френсіса Бекона лише 8 тисяч, у Віктора Гюго - 9 тисяч слів
• Шекспіру приписують винахід імен Олівія, Міранда, Джессіка і Корделія, які за багато років стали звичними у багатьох країнах

• Твори Шекспір найбільш цитовані в англійській мові, за популярністю вони поступаються лише цитатам з Біблії
• У Вільяма була лише одна онука Єлизавета. Проте вона померла бездітною і тому в Шекспіра сьогодні не має прямих нащадків

***

У списку представлені книги, літературно-критичні статті, сценарії заходів, розробки уроків, електронні ресурси, що висвітлюють життя та творчість В. Шекспіра. Список містить вступну статтю, яка знайомить з життєвим та творчим шляхом митця.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра.

 ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА

Шекспір, Вільям. Вибране / В. Шекспір ; [передм., упоряд. І. Андрусяка]. – К. : Національний книжковий проект, 2010. – 464 с. – (Бібліотека шкільної класики). – Бібліогр.: с. 460-462.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Шекспір, Вільям. Вибране : для середнього та старш. шк. віку : пер. з англ. / В. Шекспір ; [упоряд. текстів, передм., підготов. комент. та навч.-метод. матеріалів І.Андрусяка]. – К. : Школа, 2003. – 365 с. – (Шкільна хрестоматія). – Бібліогр.: с.362-364.
ЦДБ(с), б/ф 13, 14, 16, 17, 28

Шекспир, Уильям. Гамлет; Ромео и Джульетта; Отелло; Король Лир : пер. с англ. / У. Шекспир ; биогр. очерк и примеч. В. Татаринова ; ил. Дж. Джилберт. – М. : Эксмо, 2005. – 544 с. : ил. – (Библиотека великих писателей).
ЦДБ(с), б/ф 02

Шекспир, Уильям (1564-1615). Двенадцатая ночь : [пьесы : пер. с англ.] / У. Шекспир ; [вступит. ст. В. Татаринова]. – М. : Эксмо, 2005. – 656 с. : ил. – (Зарубежная классика).
ЦДБ(с)

Шекспир, Уильям (1564-1615). Драмы / У. Шекспир ; [пер. с англ. Е.Бируковой и др. ; предисл. В. Татаринова]. – М. : Эксмо, 2005. – 640 с. : ил. – (Зарубежная классика).
ЦДБ(с)

Шекспір, Вільям. Історичні хроніки : [пер. з англ.] / В. Шекспір ; [передм. і прим. Н. М. Торкут ; худож.-іл. І. І. Яхін]. – Харків : Фоліо, 2004. – 511 с. : ілюстр. – (Бібліотека світової літератури).
б/ф 16

Шекспир, Уильям. Комедии : Пьесы / У. Шекспир ; пер. с англ. М. Зенкевича и др. ; вступ. ст. В. Татаринова. – М. : Эксмо, 2005. – 736 с. – (Зарубежная классика).
ЦДБ(с)

Шекспир, Уильям. О страстях и пороках : Тит Андроник / У. Шекспир ; [пер. с англ. А. Курошевой]. – М. : Эксмо, 2011. – 192 с.
б/ф 16

Шекспир, Уильям. Ромео и Джульетта ; Гамлет ; Отелло ; Король Лир ; Макбет : трагедии / У. Шекспир ; [пер: Б. Пастернак, А. Кронеберг [и др.] ; вступ. ст. Н. Стороженко ; коммент. Б. Акимова ; ил. Д. Джильберта и Г. Брауна ; худож. обл. Я. Крутий]. – М. : Бертельсманн Медиа Москау АО ; Харьков : Клуб семейного досуга, 2013. – 688 с. : іл.
б/ф 02, 04, 08, 10, 13, 15, 16, 17, 26, 30

Шекспір, Вільям. Ромео і Джульєтта ; Дванадцята ніч, або Як собі хочете / В. Шекспір ; [пер. з англ.: І. Стешенко, М. Рильський ; ред. Н. Фоміна]. – Харків : Фоліо, 2008. – 231 с. : ілюстр. – (Зарубіжна класика).
б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Шекспир, Уильям. Ромео и Джульетта ; Сон в летнюю ночь : [пьесы] / У. Шекспир ; [пер. с англ. Т. Щепкиной-Куперник]. – М. : Эксмо, 2010. – 256 с.
б/ф 04, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 25, 26, 28

Шекспир, Уильям (1564-1616). Ромео и Джульетта : трагедия / У. Шекспир ; [пер. с англ. Т. Щепкиной-Куперник ; авт. ст. и прим. А. Смирнов]. – СПб. : Азбука-классика, 2006. – 192 с.
ЦДБ(с), б/ф 19

Шекспир, Уильям (1564-1616). Сон в летнюю ночь : комедия / У. Шекспир ; [пер. с англ. Т. Щепкиной-Куперник]. – СПб. : Азбука-классика, 2005. – 128 с.
б/ф 16

Шекспир, Вильям. Сонеты : в переводах С. Маршака / В. Шекспир. - М. : АСТ : Астрель, 2010. – 158 с.
ЦДБ(с), б/ф 03, 04, 08, 14, 16

Шекспір, Вільям. Сонети / В. Шекспір ; пер. з англ. Д. Паламарчука ; [передм. та прим. І. Андрусяка ; худож. А. Коломієць]. – К. : Школа, 2009. – 176 с. – (Хрестоматія школяра).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Шекспир, Уильям. Сонеты / У. Шекспир ; пер. с англ. С. Маршака. – М. : Транзиткнига, 2006. – 159 с.
ЦДБ(с)

Шекспір, Вільям. Сонети = Sonnets = Сонеты : тримовне видання / В. Шекспір ; пер. і передм. Г. Пилипенка. – Ірпінь : Перун, 2005. – 320 с. – (Поетична поличка "Перуна").
ЦДБ(с)

Шекспір, Вільям. Трагедії : пер. з англ. / В. Шекспір ; Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної Академії Наук України ; [передм. і прим. Н. М. Торкут ; худож.-іл. І. І. Яхнін ; худож.-оформ. Б. П. Бублик]. – Харків : Фоліо, 2004. – 462 с. : ілюстр. – (Бібліотека світової літератури).
ЦДБ(с)

Шекспир, Уильям (1564-1615). Трагедии и сонеты : [пьесы, сонеты] / У. Шекспир ; [пер. с англ. М. Зенкевича, М. Донского и др. ; вступ. ст. В. Татаринова ; оформл. А. Яковлева]. – М. : Эксмо, 2005. – 768 с. : ил. – (Зарубежная классика).
ЦДБ(с)

Шекспир, Уильям (1564-1616). Трагедия о Гамлете принце Датском = The traqedy of Hamlet Prince of Denmark / У. Шекспир ; [пер. с англ., вступ. ст. и примеч. М. Л. Лозинского]. – СПб. : Азбука-классика, 2008. – 416 с. – На двух языках.
ЦДБ(с), б/ф 24

Шекспир, Уильям (1564-1616). Укрощение строптивой : комедия / У. Шекспир ; [пер. с англ. П. Мелковой]. – СПб. : Азбука-классика, 2005. – 160 с.
б/ф 24

ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Вздульська, Валентина. Вільям Шекспір / В. Вздульська ; іл. М. Мороз. – К. : ІРІО, 2018. – 144 с. : іл. – (Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей). – Бібліогр.: с. 132. – Для дітей: 8+.
б/ф 19

Кочемировская, Елена Алексеевна. 10 гениев литературы / Е. А. Кочемировская ; [худож. Л. Д. Киркач-Осипова]. – Харьков : Фолио, 2006. – 381 с. : фот. – (10 гениев).
ЦДБ(с), б/ф 04, 14, 24, 28

Куцевол, Ольга Миколаївна. Світ Шекспіра : [посібник для вчителя] / О. М. Куцевол ; [ред. В. В. Круглов]. – Харків : Ранок : Веста, 2003. – 288 с. – (Бібліотека вчителя зарубіжної літератури). – Бібліогр.: с. 285.
ЦДБ(с)

Меженко, Юрий Степанович. 60 знаменитых писателей : Судьба и творчество / Ю. С. Меженко ; [худож. С.Ю.Донец]. – Донецк : БАО, 2006. – 336 с. : ілюстр. – (Жизнь выдающихся людей).
ЦДБ(с), б/ф 04, 09, 14, 28

Мировая художественная культура : очерки истории : [в 4 т.]. [Т. 1] : От зарождения до ХVІІ века / Е. П. Львова [и др.] ; [ред.-сост. Е.П.Кабкова ; худож. С.Будилов]. – СПб. : Питер, 2006. – 416 с. : ил. + компакт диск. – Пристат. библиогр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 24

Очкурова, Оксана Юрьевна. 50 гениев, которые изменили мир / О. Ю. Очкурова, Г. В. Щербак, Т. В. Иовлева ; [худож.-оформ. Л. Д. Киркач, И. В. Осипов]. – Харьков : Фолио, 2006. – 510 с. – (100 знаменитых).
ЦДБ(с)

Татаринов, Вадим Евгеньевич. Уильям Шекспир : жизнь и творчество, "Шекспировский вопрос", анализ произведений, материалы к изучению творчества Шекспира, вопросы и задания для самоконтроля / В. Е. Татаринов ; [ред. Т.О.Попова]. – Харьков : Ранок ; Веста, 2004. – 80 с. – (Школьная программа). – Библиогр.: с.77-78.
ЦДБ(с)

Усі зарубіжні письменники : біографічний нарис : літ.-художній огляд : перелік основних творів... / [за заг. ред. О. Д. Міхільова ; упоряд. Ю. А. Ващенко та інші]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 384 с. : портр. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
б/ф 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13

Я познаю мир : дет. энцикл. : Тайны литературы / [авт.-сост. С. Н. Зигуненко ; худож. И. Л. Терехова]. – М. : Астрель : АСТ, 2002. – 400 с. : ілюстр. – (Я познаю мир).
б/ф 04

***

Все про все : сторінки для допитливих : [добірка статей]. Вип. 2 // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 15-16. – С. 129-144.

Героїні Шекспіра. Жіночі образи п'єс великого поета : гравюри ХІХ століття, видані англійським гравером та ілюстратором Чарльзом Хітом у 1849 році // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 1. – С. 81-96.

Гонтарук, О. Д. Дві героїні одного автора : урок порівняльної характеристики Джульєтти та Офелії / О. Д. Гонтарук // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2015. – № 3. – С. 34-37.

Гузь, О. О. Система уроків з вивчення творчості Вільяма Шекспіра / О. О. Гузь // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 4. – С. 6-12.

Гукова, О. О. Чому зволікає Гамлет? : урок за однойменною трагедією В. Шекспіра / О. О. Гукова // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2015. – № 3. – С. 38-40, 3-я, 4-а с. обкл.

Календар класного керівника : 2014 : квітень // Позакласний час. – 2014. – № 3. – С. 3-48.

Кожукало, Н. В. "Коронація" мистецтва Відродження : [культурологічний підхід до вивчення літератури] / Н. В. Кожукало // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2016. – № 10. – С. 6-9.

Невмержицька, Ольга. Гамлет - убивця, жертва чи герой? : підсумковий урок з вивчення трагедії В. Шекспіра "Гамлет" / О. Невмержицька // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 4. – С. 2-5.

Подорож Літературним Всесвітом "Грані любові" / О. І. Боровик [и др.] // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 12. – С. 6-9.

Реальні прототипи відомих літературних персонажів : таємниці книжкової полиці // Шкільна бібліотека. – 2016. – № 6. – С. 52-53.

Сопівник, Г. С. Вічна таїна любові: шекспірівські Ромео і Джульєтта : [культурологічний підхід до вивчення літератури] / Г. С. Сопівник // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2016. – № 10. – С. 31-33.

Стахова, Наталія. Подорож крізь століття "Мереживо жіночності" : театралізоване дійство для учнів 8-9 класів : [мереживо жіночності] / Н. Стахова // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2017. – № 2. – С. 23-25.

Стахова, Н. Г. Художня палітра драматичних творів В. Шекспіра : (мовні засоби у трагедії "Ромео і Джульєтта") : спроба дослідження / Н. Г. Стахова, Євтушок, Катерина // Зарубіжна література в школах України. – 2013. – № 4. – С. 36-40. – Бібліогр.: с. 40. – Вебліогр.: с. 40.

"Сумніших оповідей не знайдете, ніж про любов Ромео і Джульєтти" : (до 420-річчя трагедії В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта) : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 1. – С. 24-26.

Театр понад усе : 455 років від дня народження Вільяма Шекспіра // Шкільна бібліотека. – 2019. – № 3. – С. 96-97.

Шкаруба, Л. М. Культурологические хроники времен Шекспира, драматурга английского : шекспірівська Англія / Л. М. Шкаруба // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2015. – № 3. – С. 2-33. – Бібліогр.: с. 10, 18, 25, 33.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Вільям Шекспір [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://zarlit.com/article/7.htm. l. – Назва з екрана.

Вільям Шекспір [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=4378. – Назва з екрана.

Вільям Шекспір: біографія поета і його спадщина [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://moyaosvita.com.ua/literatura/vilyam-shekspir-biografiya-poeta-i-jogo-spadshhina/. – Назва з екрана.

Творчий шлях Шекспіра [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.oblosvita.kiev.ua/3707/tvorchij-shlyax-shekspira/. – Назва з екрана.

Уильям Шекспир [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://24smi.org/celebrity/3991-uiliam-shekspir.html. – Назва з екрана.

Шекспір Вільям [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=4378. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"