ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 150-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ЛЕСІ УКРАЇНКИ
(1871-1913)

Життя Лесі Українки - це подвиг митця, один із подвигів, що підносять людину в очах сучасників, роблять її нетьмарною зіркою в очах потомків
Олесь Гончар

25 лютого 2021 року виповнюється 150 років від дня народження геніальної української поетеси, перекладачки, громадської діячки, мужньої жінки Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки).
Лариса Петрівна Косач народилася 25 лютого 1871 р. в м. Новограді-Волинському (Звягелі), тепер Житомирської області, в сім'ї повітового службовця-юриста Петра Антоновича Косача та відомої української письменниці, громадської діячки Олени Пчілки, сестри Михайла Драгоманова.
Батьки приділяли багато уваги вихованню дітей, - їх було шестеро, прищеплювали їм любов до українського народу, його історії і культури, займалися їх освітою. Сердечна дружба єднала Ларису з її старшим братом Михайлом. За нерозлучність в сім'ї їх називали спільним ім'ям «Мишолосіє». Пізніше Ларису переназвали в сім'ї на Лесю.
У 6 років вона почала вчитися вишивати. «Леся зосереджена і дуже вражлива. Багато часу присвячує вишиванню, могла навіть вишити батькові сорочку», - згадувала мати дівчинки.
Дитячі роки Лесі минали на Поліссі, в краю віковічних соснових борів, таємничих лісових озер, росистих лук. Взимку Косачі жили в Луцьку, а влітку - в селі Колодяжне. Саме тут, на Волині, формується любов Лесі до краси природи, якою пізніше буде насичена вся її поетична творчість.
Фольклор Волині вводив вразливу дівчинку в незвичайний, химерний світ української міфології з її мавками, перелесниками, русалками. Маленька Леся так повірила в існування лісових істот, що потаємно вночі, перемагаючи страх, бігала в ліс і там шукала мавку.
Коли Лесі було 9 років, за революційну діяльність заарештували й вислали до Сибіру її тітку - Олену Антонівну Косач. Ця подія надзвичайно схвилювала дівчинку і вона написала вірш «Надія» (1881) – перший відомий нам твір письменниці.
В юнацькі роки Леся захворіла на туберкульоз, з яким вона боролася все життя. На святі Водохреща в 1881 р. на річці Стир дівчина промочила ноги, набравши у валянки крижаної води, і дуже застудилася. Спочатку батьки думала, що це звичайна застуда й швидко мине, але біль у ногах не вгамовувався, згодом недуга охопила й руки. Лікарі поставили невтішний діагноз: туберкульоз кісток. З цього часу й розпочалася боротьба поетеси з хворобою, сильними болями, боротьба, яка загартувала дух Лесі Українки.
Через хворобу до школи дівчина не ходила, не вчилась у жодному учбовому закладі. Та завдяки самоосвіті здобула глибокі і різносторонні знання. Програму навчання їй складали батьки, вони ж добирали літературу, самі визначали обсяги необхідних знань з тієї чи іншої дисципліни. Таким чином Леся вивчила всі загальноосвітні предмети, а також музику й інші види мистецтв. Вона чудово грала на фортепіано, гарно малювала.
Наполегливо працюючи, маючи феноменальні здібності до мов, Леся вивчила майже всі основні європейські мови, а також старогрецьку й латинську - всього понад десять мов. Іноземних мов її навчали спеціально запрошені для цього вчителі.
Особливо добре вона знала літературу – вітчизняну і світову. Володіння класичними і основними європейськими мовами дало змогу читати в оригіналі твори багатьох письменників світу, перекладати з грецької, французької, німецької, англійської, італійської, польської мов.
Дівчина так досконало вивчила історію, що у 18 років написала для своїх молодших сестер підручник «Стародавня історія східних народів», виданий в 1918 році в Катеринославі як підручник для національної школи.
З 1882 р. постійним місцем проживання родини Косачів стало с. Колодяжне поблизу м. Ковеля.
У 1884 р. у львівському журналі «Зоря» були опубліковані два вірші юної поетеси «Конвалія» і «Сафо», під якими вперше з'явилось ім'я - Леся Українка. Перша поїздка 15-річної Лесі до Чорного моря принесла багато вражень, які вилились в ліричний цикл «Подорож до моря».
З того часу її твори все частіше публікуються в різних виданнях, а у 1893 р. у Львові вийшла перша поетична збірка «На крилах пісень». Серед вміщених у збірці творів виділяється вірш «Contra spem spero», написаний ще юною поетесою під час особливо важкого загострення хвороби, вражає силою духу, щирістю, любов'ю до життя, мужністю й сприймається як кредо молодої письменниці, декларація її незнищенного оптимізму:

                                       Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
                                       Серед лиха співати пісні,
                                       Без надії таки сподіватись,
                                       Жити хочу! Геть думи сумні!

Та особливо гостро, як заклик і гасло, прозвучали у тогочасній суспільній атмосфері «Досвітні огні».
З кінця 1880-х рр. Леся Українка живе в Києві. Вона стає душею літературного об'єднання творчої молоді «Плеяда». З «Плеядою» пов'язаний початок роботи Лесі Українки-прозаїка. Вона пише оповідання: «Така її доля», «Святий вечір», «Весняні співи», «Метелик» та ін., які публікуються в журналах.
Одночасно молода письменниця займається перекладами, віддаючи цій справі багато часу і енергії. Першою ластівкою був переклад оповідань М. Гоголя «Запропаща грамота» та «Зачароване місце», який здійснила Леся разом з братом Михайлом (виданий 1885 р. у Львові).
У 1892 р. у Львові виходить українською мовою «Книга пісень» Г. Гейне, куди ввійшли 92 переклади його творів, здійснені Лесею Українкою. Увагу поетеси, як перекладача, привертають: «Макбет» Шекспіра, «Пекло» Данте, «Каїн» Байрона. Вона перекладає також драму Г. Гауптмана «Ткачі», яка належала до забороненої в Росії літератури, вірші Надсона, Конопніцької, Ади Негрі.
Переклади Лесі Українки відзначаються високою мовною культурою, пильною увагою до відтворення ідейно-художнього змісту оригіналу, його стильових особливостей.
Особливе місце у творчій біографії Лесі Українки займає фольклор. Починаючи з дитячих років («Русалка») і закінчуючи останніми творами («Про велета»), він органічно входить в образний світ письменниці. Вона збирала і записувала обряди, пісні, думи у виконанні кобзарів, щоб врятувати їх від забуття.
У спадщині письменниці зберігається рукописний зошит колодяженських пісень (весільних, обжинкових, родинно-побутових, веснянок, колядок), друкована збірка «Дитячі ігри, пісні й казки» (1903), упорядкований збірник «Народні пісні до танцю» (54 тексти).
30 записів веснянок і пісень з голосу Лесі Українки зробив Микола Лисенко, 225 пісень увійшло до збірки «Народні мелодії. З голосу Лесі Українки», яку упорядкував і видав у 1917 р. її чоловік Климент Квітка.
Через хворобу Лесі Українці доводилось багато їздити по світу. Вона лікувалася в Криму і на Кавказі, в Німеччині і Швейцарії, в Італії та Єгипті. Лікарі радили їй теплий клімат. І почалися вимушені мандрівки в теплі краї, у «добровільне вигнання».
Влітку 1894 р. Леся Українка відвідала дядька Михайла. Драгоманова в Софії, Там вона познайомилася з емігрантами, з болгарськими культурними діячами, багато прочитала того, чого не могла мати вдома. У Болгарії була написана переважна частина циклу політичної лірики «Невільничі пісні». Поетеса говорить, що розстається з рожевими мріями, із скаргами на долю і сльозами та свідомо приймає свій терновий вінок.
У 1898 р. у «Літературно-науковому віснику» з'являється стаття І. Франка про творчість Лесі Українки, в якій він ставить поетесу в один ряд з Т. Г. Шевченком. У 1899 р. у Львові виходить друга поетична збірка «Думи і мрії». До неї ввійшли і дві поеми: «Роберт Брюс, король шотландський» і «Давня казка».
Далі був Крим і його поетичний резонанс: «Кримські спогади» та «Кримські відгуки», «Іфігенія в Тавріді». Пізніше були Італія, Єгипет. У Криму, в 1897 р. Леся Українка знайомиться з революціонером-романтиком С. К. Мержинським. Поетесу вражає душевна краса цієї людини, постійне внутрішнє горіння, глибока інтелігентність, самовідданість у роботі. Мержинський високо цінує письменницьку працю Лесі Українки, шанує її талант, силу волі.
Їхні взаємини відбиті в поезіях: «Порвалася нескінчена розмова», «Твої листи завжди пахнуть зов'ялими трояндами...», «Хотіла б я тебе, мов плющ, обняти», «Я бачила, як ти хиливсь додолу». С. Мержинському присвячені також «Мрія далекая, мрія минулая», «Калина» та інші вірші - цілий цикл інтимної лірики.
Важким випробуванням для поетеси стали хвороба і смерть від туберкульозу Сергія Мержинського в 1901 p. Над ліжком смертельно хворого Мержинського Леся за одну ніч написала драматичну поему «Одержима». Трагічні переживання поетеси відлунюються також у поемі «Віла-посестра».
Пережита особиста драма позначилась на загостренні хвороби легень, і Леся Українка їде на Буковину, далі - на Гуцульщину - рятувати підірване здоров'я. У 1902 р. в Чернівцях вийшла наступна її збірка «Відгуки».
У 1903 р. Леся Українка взяла участь у святі відкриття в Полтаві пам'ятника Івану Котляревському, де зустрілася з багатьма діячами української культури. У тому ж році Леся Українка втратила рідного брата Михайла, який раптово помер у 34-літньому віці. Михайло був літератором, ученим, професором Харківського університету.
У 1904 р. в Києві вийшло ще одне видання поетичних творів Лесі Українки під заголовком «На крилах пісень». У наступному році вона пише драматичні поеми «Осіння казка» і «В катакомбах», які стали безпосереднім відгуком на революційні події 1905 року..
25 липня 1907 р. Леся Українка виходить заміж за фольклориста Климента Васильовича Квітку. Цього ж року лікарі діагностують в неї захворювання нирок. Поетеса усвідомлює, що з такою хворобою жити їй залишається небагато, тому поспішає писати, мужньо перемагаючи фізичні болі. У тому ж році Леся Українка зазнає нового удару – помирає її батько, Петро Антонович.
Останні роки Леся Українка жила в Грузії та Єгипті. Хвороба, з якою вона вела «тридцятилітню війну», невблаганно прогресувала. Вона вимушена була покинути Україну, - холодний клімат не дозволяв жити в рідній стороні, і оселитися на півдні. Літом Леся Українка жила на Кавказі – в Кутаїсі, Хоні, Телаві, де служив її чоловік, а на зиму виїжджала до Єгипту.
Перемагаючи тяжкі страждання, вона знаходила силу працювати. Протягом квітня 1910 р. в Єгипті була написана драматична поема «Бояриня». В ній Леся Українка змальовує суспільно-політичну атмосферу України XVII століття й розповідає про події, які відбувалися в часи Руїни. Душа героїні драми Оксани, як і душа самої поетеси, невимовно страждає, бачачи, як рідний народ поневіряється в кайданах неволі, безправ'я. «Бояриня» - єдиний твір Лесі Українки, побудований на темах і проблемах національної історії. Поема пройшла складний шлях до читача: надрукована вона була вже після смерті Лесі Українки, в 1914 році, за часів СРСР була суворо заборонена і знайшла свого читача тільки в 1989 році.
Там же, у Єгипті, був написаний цикл «Весна в Єгипті» (1910), в якому поетеса знайомить українського читача з цим краєм, його природою та людьми.
В останнє десятиліття творчості Леся Українка активно працювала як драматург. За порівняно короткий час було написано понад двадцять драматичних творів, які відкрили нову сторінку в історії театральної культури.
Перебуваючи на Кавказі, письменниця все частіше згадувала волинське дитинство, коли її навіки зачарував образ лісової русалки – мавки, перед нею поставали картини задумливої поліської краси. Так, влітку 1911 р., з'явилася драма-феєрія «Лісова пісня», яка була написана за кілька днів тяжкохворою поетесою. Прототипами реальних образів у драмі стали волинські селяни, зокрема Лев Скулинський, чиї розповіді так любила слухати мала Леся. Драма ця - філософські роздуми про красу людських почуттів, згубність духовного гноблення, про вічну боротьбу добра і зла, красивого й потворного, мрії й буденності. Саме в цьому творі Леся Українка устами Мавки пророчо сказала про себе: «...Я жива. Я вічно буду жити...»
Визначним досягненням драматургії Лесі Українки є «Камінний господар» (1912). Це одна з найцікавіших версій легенди про Дон Жуана, до образу якого зверталося багато великих художників. В листі до А. Кримського поетеса пише: «... Я написала «Дон Жуана»! Отого-таки самого, «всесвітнього і світового», не давши йому навіть ніякого псевдоніма. Правда, драма (знов-таки драма!) зветься «Камінний господар», бо ідея її – перемога камінного, консервативного принципу, втіленого в Командорі, над роздвоєною душею гордої, егоїстичної жінки донни Анни, а через неї і над Дон Жуаном, «лицарем волі» ... Так чи інакше, але от уже і в нашій літературі є «Дон Жуан» власний, не перекладений ...»
В останній рік життя Лесею Українкою була написана драматична поема «Оргія», ліро-епічний триптих «Що дасть нам силу?», «Орфеєве чудо», «Про велета», який письменниця присвятила І. Франкові і надіслала до ювілейного збірника на його честь.
1 серпня 1913 р., в невеличкому грузинському містечку Сурамі, померла Леся Українка. Її тіло перевезли до Києва й поховали на Байковому кладовищі. Похорон поетеси перетворився на велику народну демонстрацію: Україна прощалась зі своєю талановитою донькою. Вона мала право сказати:

                                          Як я умру, на світі запалає
                                          Покинутий вогонь моїх пісень
                                          І стримуваний пломінь засіяє,
                                          Вночі запалений, горітиме удень.

Дуже влучно сказала про Лесю Українку Л. Старицька-Черняхівська: «Хто хоче знати життя її серця, хай читає її твори.»

***

29 січня 2021 року Президент України підписав указ про відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки на державному рівні. Протягом 2021 року під егідою Міністерства культури й інформаційної політики в Україні відбудеться серія заходів з нагоди 150-річного ювілею Лесі Українки.
Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків української літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості поетеси, популяризації української книги.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра. Розподіл видань по бібліотеках-філіалах вказано після бібліографічного опису книги.

ТВОРИ ЛЕСІ УКРАЇНКИ:

Слово - то мудрості промінь,
Слово - то думка людська
Леся Українка

Українка, Леся. Вибране : для серед. та ст. шк. віку / Леся Українка ; [упоряд. текстів, передм., підготов. комент., прим. та навч.-метод. матеріалів Л. Мірошниченко]. – К. : Школа, 2008. – 367 с. – (Шкільна хрестоматія). – Бібліогр.: с. 362-364.
б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Українка, Леся. Вибране : для серед. та ст. шк. віку / Леся Українка ; упоряд. Л. Мірошниченко. – К. : Школа, 2003. – 367 с. : іл. – (Шкільна хрестоматія). – Бібліогр.: с. 362-364.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Українка, Леся. Вибране / Леся Українка ; [упоряд., прим. та навч.-метод. матеріали Л. Мірошниченко]. – К. : Школа, 2008. – 367 с. – (Бібліотека шкільної класики). – Бібліогр.: с. 362-364.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 24, 26, 28, 30

Українка, Леся. Вибрані твори / Леся Українка. – К. : Країна мрій, 2009. – 288 с. : іл. – (Духовні джерела).
б/ф 02, 08, 09, 14, 16, 26, 28

Українка, Леся. Вірші ; Драматичні поеми / Леся Українка. – Харків : Фоліо, 2008. – 351 с. : іл. – (Українська класика).
б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Українка, Леся. Горить моє серце : вiршi та поеми / Леся Українка ; ред.-упоряд., авт. передм. Т. Сергiйчук. – К. : Київська правда , 2004. – 462 с. : іл.
ЦДБ(с), б/ф 04

Українка, Леся. Давня казка / Леся Українка ; [упоряд. Л. Ліщанська ; ред. Л. Климчик]. – К. : Школа, 2006. – 240 с. : іл. – (Хрестоматія школяра).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Українка, Леся. Драматичні твори / Леся Українка ; уклад. А. Я. Бельдій ; ред. Г. М. Ковальова. – К. : Наукова думка, 2004. – 384 с. – (Бібліотека школяра).
б/ф 14, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Українка, Леся. Лісова пісня : [драма-феєрія : в 3-х діях] / Леся Українка ; [худож. О. І. Альбрехт ; ред.-уклад. С. М. Заготова]. – Донецьк : БАО, 2009. – 288 с.
б/ф 11

Українка, Леся. Лісова пісня : драма-феєрія в трьох діях / Леся Українка ; [ілюстр. О. Курдюмової]. – Харків : Фактор, 2004. – 128 с. : іл.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 24

Українка, Леся. Поезія. Драматичні твори / Леся Українка ; [уклад. А. Я. Бельдій]. – К. : Наукова думка, 2008. – 384 с. – (Бібліотека школяра).
б/ф 04, 09

Українка, Леся. Поезії ; Лісова пісня : [драма-феєрія : в 3-х діях] / Леся Українка ; [худож. О. І. Альбрехт ; ред.-уклад. С. М. Заготова]. – Донецьк : БАО, 2009. – 320 с. : іл. – Дод. Народні волинські мелодії.
б/ф 04, 13, 15, 16, 19, 24, 26

Українка, Леся. Поезії ; Лісова пісня / Леся Українка ; [худож. О. І. Альбрехт : ред.: О. В. Зав'язкін, Ю. Є. Єфременкова]. – Донецьк : БАО, 2007. – 320 с. : іл.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 09, 14, 17, 19, 25, 26, 28, 30

Українка, Леся. Роберт Брюс, король шотландський : шотландська легенда / Леся Українка ; іл. В. Цаха. – К. : Дзеркало, 2003. – 30 с. : іл.
б/ф 07

Українка, Леся. Я любила вік лицарства... : вибрані твори / Леся Українка ; [ред. Н. Ворош]. – К. : Країна мрій, 2008. – 368 с. – (Бібліотека школяра).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ЛІТЕРАТУРА ПРО ЛЕСЮ УКРАЇНКУ:

Видатні постаті в історії України ХХ ст. : короткі біогр. нариси. – К. : Вища школа, 2011. – 392 с.
б/ф 15, 25

Вознюк, Володимир Аксентійович. Ольга Кобилянська / В. А. Вознюк ; [худож.-оформ. О. М. Артеменко]. – К. : Укрвидавполіграфія, 2012. – 152 с.
б/ф 02

Ільченко, Олесь. Олесь Ільченко про Леонардо да Вінчі, Карла Ліннея, Жюля Верна, Джона Рокфеллера, Лесю Українку, Вінстона Черчілля : оповідання / О. Ільченко ; худож. М. Баликін. – К. : Грані-Т, 2010. – 96 с. : іл. – (Життя видатних дітей)
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Клімов, Андрій Анатолійович. Україна. Видатні постаті / А. А. Клімов. – Харків : Веста : Ранок, 2008. – 128 с. : іл. – (Дитяча енциклопедія).
ЦДБ(с), б/ф 14, 24, 28

Костенко, Анатоль Ілліч. Леся Українка / А. І. Костенко ; [упоряд. В. П. Сичевський]. – К. : А.С.К., 2006. – 512 с. – (Життя видатних людей).
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 10, 11, 14, 16, 24, 26, 28

Література України / [упоряд.: В. М. Скляренко, Я. О. Батій ; худож. Г. В. Беззубов]. – Харків : Фоліо, 2006. – 319 с. : іл. – (Дитяча енциклопедія).
ЦДБ(с), б/ф 02, 17, 25

Панасенко, Тетяна Михайлівна. Леся Українка / Т. М. Панасенко. – Харків : Фоліо, 2013. – 123 с.
б/ф 15

100 великих українців. – К. : Арій, 2008. – 496 с. : фотоіл.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Українські письменники ХХ століття : у 2-х ч. Ч. 1 : Хрестоматія з української літератури для ст. кл. / [авт.-упоряд.: А. Козлов [та ін.] ; ред. Р. Козлов]. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2010. – 622 с.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Усі українські письменники : біографічний нарис : літературно-художній огляд : перелік основних творів... / [упоряд.: Ю. Хізова, В. Щоголева ; ред. С. Миценко]. – Харків : Торсінг плюс, 2009. – 384 с. : портр. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с)

Усі українські письменники : біографічний нарис : літературно-художній огляд : перелік основних творів... / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева ; ред. С. М. Миценко]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 384 с. : портр. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
б/ф 06, 07, 08, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 25, 26, 28, 30

Усі українські поети : біографічний нарис : літературно-художній огляд... / [упоряд.:
Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева ; ред. С. Кліменко]. – Харків : Торсінг плюс, 2009. – 448 с. : портр. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
б/ф 03, 04, 14, 15, 16, 19, 26, 28

Ушкалов, Леонід Володимирович. Григорій Сковорода ; Тарас Шевченко ; Іван Франко ; Леся Українка / Л. В. Ушкалов. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2012. – 472 с.
б/ф 04

***

Арабески до вірша "Contra spem spero!" : 130 років - Леся Українка "Contra spem spero!" // Шкільна бібліотека. - 2020. - № 1. - С. 60-63.

Байкєніч, Ганна. Школа патріота : [добірка матеріалів про історичні події та видатних діячів 20-21 ст. в Україні] / Г. Байкєніч // Позакласний час. - 2019. - № 1. - Школа патріота. - С. 1-48.

Богдан, Світлана. Свято як елемент епістолярної поведінки Лесі Українки / С. Богдан
// Дивослово. – 2012. – № 2. – С. 17-26. – Бібліогр.: с. 26.

Богдан, Світлана. "Пиши ж мені, мамочко..." : стеретипи епістолярної поведінки Лесі Українки у спілкуванні з матір'ю / С. Богдан // Дивослово. – 2011. – № 5. – С. 35-41. – Бібліогр.: с. 41.

Богдан, Світлана. "А половина серця й душі зосталась за Дунаєм" : гетеростереотип "Болгарія" в епістолярних текстах Лесі Українки / С. Богдан // Дивослово. – 2013. – № 4. – С. 36-43. – Бібліогр.: с. 43.

Визначний учений-фольклорист // Календар знаменних і пам'ятних дат. - Київ, 2019. - № 1, 2020. - С. 50-60. - Бібліогр.: 56-60.

Виховна робота в школі : лютий : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2020. - № 1 (січень). - С. 17-28.

Виховні заходи лютого : [добірка сценаріїв, проектів, конкурсів] // Позакласний час. – 2013. – № 1-2. – С. 25-44.

Вона в віки майбутні йти повинна : до 145-річчя від дня народження Лесі Українки : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей ; уклад. О. Шемота ; ред. О. Галета // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 1. - С. 13-15.

Головій, Г. Д. "Ні! Я жива! Я вічно буду жити!" : літературно-музична композиція до дня народження Лесі Українки : [мереживо жіночності] / Г. Д. Головій // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2017. - № 2. - С. 16-18.

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля] : [творчість працівників культури Тернопільської області для дітей та молоді : добірка сценаріїв] // Позакласний час. – 2015. – № 1. – Не журись!. – Вип. 3. – С. 75-88.

Ізмайлова, О. В. І квітнуть мрії поетеси : сценарій бібліотечного заходу / О. В. Ізмайлова // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 1. – С. 103-108.

Кашуба, Євдокія. Хто сказав, що щастя - це... : літературна композиція / Є. Кашуба // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 7-8. –
С. 56-59.

Кобзар, Наталія. Загадка Канівського рушника / Н. Кобзар // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2012. – № 4. – С. 22-25.

Ковтунець, С. О. Культура України у другій половині 19 ст. : інтегрований урок : історія України : курс "Мистецтво" : 9 кл. / С. О. Ковтунець // Історія та правознавство. – 2012. – № 34-36. – С. 59-63.

Корсунь, Тетяна. Інтерактивні підходи до вивчення курсу української літератури : методична скарбничка / Т. Корсунь // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2012. – № 8. – С. 4-31. – Бібліогр.: с. 31.

Леськів, О. С. Лесина загадка : літературна вікторина / О. С. Леськів // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 1. – С. 109-110.

Леся Українка : думки про творчість поетеси // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 1. - С. 49-56.

Леся Українка у листах про саму себе та про свою творчість // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 1. – С. 100-105.

На гостину до лютого : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2018. - № 1 (січень). - Вкладка "Навчання та виховання: місяць за місяцем". - С. 1-48.

На сцені юні актори : шкільний театр : [добірка інсценівок для шкільного театру] // Позакласний час. - 2018. - № 7. - С. 15-28.

Скрипнюк, О. В. Гармонія волинських муз у Лесинім таланті / О. В. Скрипнюк, Л. В. Давидова // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 71-72.

Стасюк, Галина. Династія письменників як літературознавча проблема : феномен роду Драгоманових-Косачів / Г. Стасюк // Дивослово. – 2012. – № 9. – С. 51-56. – Бібліогр.: с. 56.

Сценарна мозаїка : виховні заходи лютого // Позакласний час. – 2015. – № 1. – Творча скарбничка. – 2015. – Вип. 3. – С. 31-46.

"Та вір мені, що я тебе любила..." : до 115-річчя драматичної поеми Лесі Українки "Одержима" : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей ; [уклад. Ю. Осадча] // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 2. - С. 8-10.

Талант і мужність Лесі Українки : [добірка матеріалів : цікаві факти з біографії, інсценізації, вікторини] // Розкажіть онуку. – 2013. – № 1-2 (січень) . – С. 89-93.

Ти себе Українкою звала... : до 145-річчя від дня народження : [сценарії, невідомі факти з біографії, вислови про творчість, сучасні поезії, літературні розваги про Лесю Українку та віртуальна мандрівка музеями] / уклад. І. А. Ющенко // Позакласний час. - 2016. - № 1 . - С. 9-22.

Три українських видання ввійшли до списку кращих дитячих книг світу // Бібліотечна планета. – 2014. – № 4. – С. 40.

Українські дитячі книжки, про які знає увесь світ // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 3. - С. 77-78.

Цуркан, Л. М. Ти себе Українкою звала : [сценарій] /Л. М. Цуркан // Розкажіть онуку. - 2019. - № 1 (січень). - С. 29-30

Черкунова, В. П. Дзвінка струна Лесиного слова : масові заходи в бібліотеці : [сценарій усного журналу] / В. П. Черкунова // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 1. – С. 37-38.

Чопик, Ростислав. То Італія чи Ітака? / Р. Чопик // Дивослово. – 2014. – № 6. – С. 50-52. – Бібліогр.: с. 52.

Шкільне дозвілля : [добірка сценаріїв, ігор, спрямованих на формування у дітей ціннісного ставлення до себе, родини, людей, суспільства, держави, праці, природи, культури та мистецтва] // Позакласний час. - 2018. - № 1. - С. 19-34.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Вірші Лесі Українки [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
http://onlyart.org.ua/?page_id=5291. – Назва з екрана.

Леся Українка. Біографія [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
http://www.abc-people.com/data/lesya-u/bio1.htm. – Назва з екрана.

Леся Українка. Енциклопедія життя і творчості [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
http://www.myslenedrevo.com.ua/studies/lesja/. – Назва з екрана.

Леся Українка - Лариса Петрівна Косач – Біографія [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://ukrlit.net/biography/ukrainka.html. – Назва з екрана.

Леся Українка. Творчість [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=116&type=tvorch. – Назва з екрана.

Поеми Лесі Українки [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://onlyart.org.ua/ukrainian-poets/lesya-ukrayinka/poemy-lesi-ukrayinky/. – Назва з екрана.

Прозові твори Лесі Українки [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://onlyart.org.ua/ukrainian-poets/lesya-ukrayinka/prozovi-tvory-lesi-ukrayinky/. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"